Home » Opleidingen » Masterclass Secundaire koel- en vriessystemen
Wil je je verdiepen in de werking en voordelen van secundaire koel- en vriessystemen? In deze masterclass leer je alles over de opbouw, koudedragers, energieverbruik en toepassingen van dit zogenoemde indirecte systeem – ook in combinatie met warmtepompen.
Een secundair koelsysteem is een systeem waarbij koude wordt opgewekt met een koelunit en overgedragen aan een circulerende koudedrager. De koudedrager koelt vervolgens via warmtewisselaars de gewenste ruimtes of processen. Zo’n secundair systeem – ook wel indirect systeem genoemd – wordt ook toegepast bij warmtepompen.
In de praktijk blijkt dat de kennis over het ontwerpen van leidingsystemen flink verbeterd kan worden. Hoe realiseer je een goede verdeling en regeling van de koudedragerstroom met een hoge energie-efficiëntie? Om die reden besteden we in deze masterclass veel aandacht aan het ontwerpen van hydraulische schakelingen.
De uitfasering van synthetische koudemiddelen, zoals HFK’s of HFO’s, vraagt om koel- en warmtepompsystemen met een minimale koudemiddelinhoud. Ook bij natuurlijke koudemiddelen zoals CO₂, ammoniak en propaan is een lage koudemiddelinhoud gewenst. Een indirect systeem met een compacte koelunit biedt dit voordeel. Als voorbeeld: het reduceert de koudemiddelvulling naar slechts 5% tot 20% ten opzichte van een Direct Expansie-systeem.
Andere voordelen zijn: minder zware eisen aan leidingmontage, de mogelijkheid om koelunits fabrieksmatig te bouwen (lagere kosten en standaardisatie), grotere flexibiliteit bij uitbreiding, én de mogelijkheid tot opslag van koude of warmte.
Een nadeel is het hogere energieverbruik, maar daar zijn gelukkig veel oplossingen voor.
Bij de engineering van indirecte systemen voor koelen en vriezen spelen belangrijke vraagstukken zoals de keuze van de koudedrager (glycol-wateroplossingen, kaliumformiaat, kaliumacetaat, alkali, CO₂, etc.), het leidingsysteem en energiezuinig bedrijf. Omdat koudedragers corrosief kunnen zijn, is materiaalkeuze cruciaal met het oog op levensduur en onderhoud.
De onderwerpen die in de Masterclass aan bod komen zijn:
De volgende Masterclass Secundaire koel- en vriessystemen vindt plaats op 20 en 27 januari 2026.
Schrijf je op tijd in, want het aantal plaatsen is beperkt: per Masterclass kunnen maximaal 16 cursisten deelnemen.
De masterclass bestaat uit 2 dagen van circa 13.30 tot 20.30 uur.
Deze masterclass wordt gegeven bij TVVL, Korenmolenlaan 4 in Woerden.
De organisatie van de opleiding is in handen van TVVL in opdracht van de Stichting Post HBO Koudetechniek.
De all-in cursuskosten bedragen € 1.350,- excl. BTW. Dit is inclusief een hand-out (printversie) van de presentaties, koffie/thee/frisdrank en diner.
Kennis van koelsystemen is gewenst. We gaan niet in op de koude-opwekking zelf of de werking van de warmtepomp – daarvoor verwijzen wij naar andere cursussen.
Een deel van het lesmateriaal m.b.t. hydraulische systemen is afgeleid van de TVVL-cursus “Hydraulische schakelingen voor verwarmen en koelen”.
Deze Masterclass wordt gegeven door ervaren specialisten die goed bekend zijn met toepassingen in zowel de industrie als de gebouwde omgeving.
De Masterclass is primair bedoeld voor engineers die secundaire systemen moeten ontwerpen. Dit kan bij installateurs, adviseurs of ingenieursbureaus zijn.
Omdat ook de highlights van technische eigenschappen en do’s en don’ts aan bod komen, is de Masterclass daarnaast interessant voor beheerders van secundaire systemen.
Wij helpen je graag! Neem contact op via onderstaande gegevens of vraag een offerte aan.
Cursussecretariaat Post HBO Koudetechniek
Korenmolenlaan 4
3447 GG Woerden
tel. 088 – 40 10 680
De Masterclass Secundaire koel- en vriessystemen is uniek. Je krijgt een intensieve training waarin theorie en praktijk samenkomen, met focus op hydraulische schakelingen, koudedragers en energie-efficiëntie. Door de kleine groepen van maximaal 16 deelnemers is persoonlijke begeleiding gegarandeerd en leer je direct toepasbare oplossingen van ervaren specialisten.
Unieke Masterclass op het gebied van secundaire koel- en vriessystemen
Kleine groepen, veel persoonlijke aandacht en praktijkgerichte oefeningen
Je krijgt les van ervaren specialisten met ruime praktijkervaring in zowel industrie als gebouwde omgeving
Unieke Masterclass op het gebied van Transkritische CO2
Kleine groepen, veel persoonlijke aandacht en praktijkdeel
Je krijgt les van ervaren CO2 specialisten van het eerste uur
Schrijf je nu in of neem een optie. Het aantal plaatsen is beperkt. Heb je nog vragen? Mail ons gerust, wij staan graag voor je klaar.
Schrijf je nu in voor één van onze opleidingen of masterclasses. Na inschrijving ontvang je de definitieve bevestiging via het opgegeven mailadres.